kalba literatūra istorija
A Ą B C Č D E Ę Ė F G H I Į Y J K L M N O P R S Š T U Ų Ū V Z Ž
 
400
1500
1600
1750
1822
1904
1988
ANTIKA
VIDURAMŽIAI
RENESANSAS
BAROKAS
APŠVIETA
ROMANTIZMAS IR REALIZMAS
XX A. LITERATŪRA
ŠIUOLAIKINĖ LITERATŪRA
LIETUVOS PROISTORĖ
 
LIETUVOS DIDVALSTYBĖS KŪRIMASIS
LDK CHRISTIANIZACIJA
LDK BAJORŲ RESPUBLIKA
LDK ABIEJŲ TAUTŲ RESPUBLIKOJE
ATR REFORMOS. VALSTYBĖS SUNAIKINIMAS
LIETUVA RUSIJOS IMPERIJOJE
MODERNIOJI LIETUVOS RESPUBLIKA
OKUPUOTA LIETUVA. SOVIETIZACIJA
ŠIUOLAIKINĖ LIETUVOS VALSTYBĖ
 
1009
1240
1387
1529
1569
1773
1795
1918
1940
1990

Literatūra

Literatūra > XX amžiaus literatūra
Ar žinai?

Sirijos Gira


1911 m. Vilniuje gimęs poetas, prozininkas, vertėjas Vytautas Sirijos Gira yra pirmasis mieste užaugęs lietuvių literatas (1919 m. lenkams užėmus Vilnių, aštuonmetis Vytautas su tėvais persikėlė gyventi į laikinąją sostinę Kauną). Ne tik savo kilme, bet ir kūryba (temomis, motyvais, problematika) jis yra pirmasis „miestietis“: nei jo poezijoje, nei prozoje nerasime jokių kaimo buities ar realijų vaizdavimo, valstietiškosios kultūros apraiškų.
Sirijos Giros vaikystė ir jaunystė prabėgo tarpukario Kaune, čia skleidėsi pirmieji poetiniai bandymai (Nepriklausomybės laikotarpiu išleisti keturi eilėraščių rinkiniai), aktyviai dalyvauta kultūriniame miesto gyvenime, Vytauto Didžiojo universitete studijuota anuomet labai perspektyvia laikyta medicina. „Aš augau kartu su šiuo miestu, o miestas įaugo į mane, – yra sakęs Sirijos Gira. – Kai po dvidešimties metų jau visam laikui palikau Kauną, buvo atplėšta ir dalelė manojo „aš“. Laikinosios sostinės „epocha“ kaip besiformuojančio pasaulėvaizdžio arena neabejotinai paliko gilų įspaudą jauno poeto atmintyje ir sąmonėje. Tarpukariu Sirijos Giros kurtuose
art deco stilistikos paženklintuose eilėraščiuose laikinoji sostinė pasirodo savo maskaradine puse, dažnai atstovaujama commedia dell’arte personažų ir mizanscenų. Ši dainingos ritmikos poezija artima prancūzų šansonetei, jai būdingas ironiškas kalbėjimo būdas, elegantiškas gestas, moderniosios masinės kultūros įvaizdžiai ir motyvai (kinematografinį meninio vaizdo komponavimo būdą pamėgusio poeto eilėraščiuose pasirodo nebyliojo kino legenda Čarlis Čaplinas, 1937 m. išleistas eilėraščių rinkinys vadinasi Šešėliai nuo ekrano).
Sovietmečiu, kai visais būdais bandyta nutylėti Nepriklausomos Lietuvos dvidešimtmečio egzistavimą lietuvių kultūroje (kone visa šio laikotarpio literatūra, periodika, archyvinė medžiaga buvo paslėpta specialiuosiuose fonduose) Sirijos Gira atrado tarpukario Kauno temą kaip turtingą šaltinį savo meninei kūrybai. Šiuo laikotarpiu pasirodė visas ciklas jo prozos kūrinių šia tema: apsakymas „Aleksoto tiltas“ (1969), romanai
Buenos Aires (1956), Raudonmedžio rojus, Nakties muzika (1986), Paskutinis sekmadienis (1990). Šiandien galėtume teigti, kad Sirijos Giros reikšmė lietuvių kultūrai pirmiausia sietina su laikinosios sostinės tematikos grąžinimu į literatūros svarstymų lauką: pirmąsyk po 1940 m. apie „buržuazinės Lietuvos sostinę“ sovietmečio literatūroje prabylama su neslepiama nostalgija, greta privalomos socialinės ir ideologinės kritikos juntamas stiprus emocinis pasakotojo ryšys su praeitimi.
Tačiau tarpukario Kaunas neišsemia produktyvaus kūrėjo problematikos lauko: sovietmečio miesto inteligentijos kasdienis gyvenimas skleidžiasi romanuose
Voratinkliai draikės be vėjo (1960), Štai ir viskas (1963), Bėgimas nuo šešėlio (1975), Kanarėlės (1983). Sirijos Giros proza priskirtina prie geriausių sovietmečio populairiosios literatūros pavyzdžių, jai būdinga asociatyvus bei ironiškas pasakojimo būdas, gyvi, šmaikštūs dialogai, daugiaplanis ir dinamiškas veiksmas, intriga, sąmonės srauto technika, erotiniais išgyvenimais ir seksualiniais santykiais paremta fabula. Sirijos Gira sovietmečiu buvo vienas labiausiai skaitytojų pamėgtų autorių, jo Kanarėlės 1983 m. išrinktos metų romanu, dvi knygos susilaukė ekranizacijos (pagal romaną Buenos Aires 1959 m. sukurtas nespalvotas kino filmas Adomas nori būti žmogumi (rež. Vytautas Žalakevičius), pagal romaną Raudonmedžio rojus – to paties pavadinimo pirmasis lietuvių televizijos serialas (1981, rež. Bronius Talačka)), romanai versti į vokiečių, lenkų, rusų, estų, čekų ir kitas kalbas.
Sirijos Gira mirė 1997 m. Vilniuje.


Viktorija Šeina
Vytautas Sirijos Gira. Raudonmedžio rojus.Vytautas Kubilius. Ironijos poetas.Interviu su Vytautu Sirijos Gira.Vytautas Sirijos Gira 1965 m.Vytautas Sirijos Gira darbo kabinete 1962 m.Vytautas Sirijos Gira su A. Venclova 1969 m. Palangoje.

Ar žinote, kad...

Sirijos Gira nėra literatūrinis slapyvardis, tai autentiška šio poeto ir prozininko pavardė, išversta iš ankstesnės lenkiškos formos Syryjski-Giro. Rašytojo tėvas, garsus XX a. pirmosios pusės lietuvių poetas Liudas Gira, kad būtų patogiau, savo pavardę sutrumpino.